Thursday 14 June 2012

Galtee Crossing part 1

Az busz ablakán elmosódnak az esőcseppek a menetszéltől. A hegyek deréktól felfelé szemérmesen felhőbe burkolóznak. Többek közt ez is aggaszt. Lehunyom a szemem, fejem a hűs üvegnek nyomom,és hallgatom a busz monoton zúgását. Az M8-ason haladunk észak-keletnek, Cahír városa felé, Tipperary megyében, Írországban. 

Fél tízkor szállok le a buszról, tündéri a városka, valamivel több mint 3000 lakossal. Vár is van, 1152-ben épült, egy bizonyos Conor O'Brien jóvoltából, egy csöppnyi szigetre a Siúr folyón, és az egyik legnagyobb ilyen jellegű ingatlan Írországban. A folyóban egyébként lehet atlanti-lazacot fogni,bár az állomány sajnos csökkenőben van az utóbbi években. 
Az eső elállt,a felhők szakadoznak, minden jel szerint az idő kedvezőbbre fordul. 12 órám van összesen az utolsó buszig Mitchelstown-ból, és összesen körülbelül 50 kilométer vár rám, ebből mintegy 35 úttalan utakon. Nem szabad gondot okoznia. A szintemelkedés valamivel 2000 méter felett van,mind a hegyi szakaszra tömörítve,szóval kellemes kis hullámvasútra készülhetek. Nyugat-északnyugat az irány, hamar belecsöppenek az ír kántriszájdba - hiányzott már nagyon. 

Egyszerre vége az aszfaltnak, földút kanyarodik élesen balra és felfelé, még két lépés, és hatalmas fenyők között kapaszkodom felfelé - ritkák az ehhez hasonló erdőfoltok errefelé. Sorompó állja utamat, de mivel nem rendelkezem belsőégésű motorral,nincs miért aggódnom. Kanyarog az út, majd egy ponton nincs feljebb, megindul lefelé,és én is vele. Itt belépek a bokrosba, egészségügyi kitérőre,de belebotlok egy gyönyörű egynyomos ösvénybe, ami nyugatnak,és felfelé tart. Nincs több kérdés, menjünk amíg van ösvény a lábam alatt, ha meg már nem lesz, akkor ráérek majd gondolkodni. Darabig jó minden, kiérek az erdőből, nyílt térszín, őzek szaladnak be a fák közé, és a végtelen hegyoldalt semmi nem töri meg, jóval odább és feljebb csupán egy foltnyi fiatalos fenyves. Hirtelen rámtör az érzés: szabad vagyok. Úgy ahogy a szél futkos a kopár hegyoldalon,vagy ahogy a madár repül amerre kedve szottyan...

Vidáman követem az ösvényt, amíg egyszercsak egy drótkerítés jön szembe. No,ennyit a szabadságról...
De az irányt tartani kell, felfelé, és nyugatnak; úgyhogy nincs más hátra,mint előre : át a kerítésen, egyenesen a fiatalos fenyvesbe.Másfél méter magas haragoszöld lucfenyők, amerre csak fordulok, és szúrnak is gondolkodás nélkül ,ahogy próbálom magam átpréselni közöttük. Negyed óra csupán a mérkőzés, újabb kerítésugrás, és szabad vagyok, óóó, de még mennyire szabad! Rövidesen felérek az első csúcsra, a legkeletibbre, név szerint  a Slieveanard-ra. 350 méterre a földek felett, szép a kilátás keletnek. S bár két óra már el is telt, és ez a pont feleolyan magas csupán, mint a nagyok lesznek később, s tudom hogy lassú is vagyok, mégis letelepszem kicsit a csúcskő mellé, és bambulok nyugatnak. Sötét felhők rejtik előlem a magasabb csúcsokat, ismét úrrá lesz rajtam a kétely, de gyorsan hátrahagyom, ott, a csúcskő tövében. Gyorsan átkelek a következő néhány puklin,csak úgy az orrom után, út ugyanis nincs. Majd a semmiből előtűnik egy remek kövesút, irányban is jó. Erdőirtást mellőzök, s rövidesen az első hatszázas csúcsán állok, még mindig van kilátás,délre a völgy másik oldalán az elképesztő alakú Sugarloaf Mt tör az égnek, az másik hegység,a Knockmealdown (vagy Knockme-down ?)  Visszanézve látom mind az öt púpot, előre tekintve sajnos csak a következöt,és az is magas, pedig az még csak az első hétszázas lesz,a Farbreaga.
Félúton járhatok felfelé, amikor feltámad az északi szél, és szárnyán megjön a felhő is,és nettó két másodperc múlva már csak a tejföl marad. A szél üvölt, és jégdarabok kopognak a kabátomon. Megtorpantam, és hangosan mondtam: legalább nem esik az eső. Hallani akartam a hangom, úgy éreztem, az majd segít elhinnem,mi történt itt úgy összesen kb egy perc leforgása alatt. Kapaszkodtam tovább. Hamarosan enyhült az emelkedő,a felhőből kibontakozott egy csúcskő alakja, meg sem álltam, tovább,tovább,felfelé. A következő csúcs innen már hamar meglett, de a festői szépségű tájról nincs mit írni...

Ami innentől várt rám, az a természetjárásnak, a tájfutásnak és a zsákbamacskának egy igen sajátos keveréke, mert semmit sem láttam a gerincból, iránytűvel a kezemben kocogtam fel-le-fel-le,míg megjelent egy nagy kőrakás előttem,ami mögött elbújtam a folyton tomboló elől. Felöltöztem a kabát alá, még a kesztyű is felkerült. Sál az arcra, kapucni fel, és vissza a pályára, kezdődik a második félidő.
Északra van néhány tó, de csak a poshadt vízszagot rángatja fel a szél, amitől csak kísértetiesebb az egész.De már nem fázom,a gerinc kellős közepén járok,és minden jó.Vagy 200 métert ereszkedem lefelé,míg elérem a nyerget a Greenane és a Galtybeg közt. Vízmosásokon bukdácsolok keresztül,némelyik két méternél is mélyebb,és mindig van egy következő.Aztán végre emelkedni kezdek,de ez sem jobb,a vége felé lényegében négykézláb kapaszkodom, elsősorban a meredekség miatt,de az erős szélben stabilabbnak érzem magam. A csúcsgerinc különlegesen keskeny,pár méter csupán, A Galtybeg.A csúcskőre tettem azt a követ,amit korábban valahol felkaptam,mert szép volt,és tán vissza sem néztem,gyorsan ereszkedni kezdtem. Egyszer csak szétnyílik a felhőzet, nagyon látványos,ahogy a gerincen foszlányokba szakadozik- és meglátom messze alattam a nyerget,és szemben a Galtymore csúcsgerincét,magasan.Majd kétszáz méterrel felettem. Pillanatok alatt minden bizalmam lerombolta,mint hullámok a homokvárat.De csak egy pillanat volt,bezárult az ablak,nincs több látnivaló. A nyereg rosszabb volt,mint addig bármelyik,sár,sár,sár.meg persze a vízmosások.Meredeken szökik fel a Galtymore a nyeregből,fújtatok,de kapaszkodok makacsul.Szakadoznak a felhők,mélyen magam alatt meglátom a csöppnyi Diheen tavat,csak egy ugrás...300 méterrel vagyok a tó felett.Tovább, csak tovább,már a fű is el-elmaradozik,s csak foltokban marad, sziklás a talaj, s egyszerre ott állok szemben a hófehér kereszttel.A szakadozó felhők száguldanak mellettem szédítő sebességgel,mélyen lenn pedig a zöld sakktáblamezők, fehér pöttyökként legelő birkák tucatjai, akár százai, utak, farmok, patakok, fák, távoli hegyek, s ki tudja hány másik megye,messzi-messzi, idegen tájak...

Wednesday 13 June 2012

Galtee Mountains ( Na Gaibhlte na gCoillte )


A Galtee (vagy Galty) hegység Írország déli részén, kelet-nyugati irányban terpeszkedik Limerick és Tipperary megyék határán. Gerince jó 20 mérföld hosszan hullámzik, legmagasabb pontján, a Galtymore csúcsán majd 3000 lábnyira a zöld sakktáblaföldek felett.
Keletkezése a Kaledóniai-hegységrendszer keretein belül ment végbe, a szilurban, amikor a Kaledóniai-óceán aljazatán felgyülemlett, majd kőzetté cementálódott üledéket  Ős-Amerika és Ős-Európa hegylánccá gyűrte fel.
Üledékes eredetű lévén, ez a kőzet gyorsan erodálódott, és az így keletkezett anyag az elkövetkező évmilliók során vörös homokkővé állt össze. Később az eljegesedések során a jég is nyomot hagyott a tájon,ez főként a hegység északi lejtőin figyelhető meg,ahol több glaciális tó található. A déli lejtők sokkal lankásabbak, délről nézve a hegység szép zöld lankáknak tűnik; a látszat persze csalóka...
Írország legmagasabb 'belföldi' hegységéről van szó,a környező táj 60-80 méternél sehol sem magasabb.Bármelyik irányból közelítünk is,a legmagasabb csúcsok uralják a látómezőnket,és a környező tájat is.
A hegység időjárása különleges helyzetének köszönhetően még ír viszonylatban is kiszámíthatatlan,rendkívül változékony,igen szeles.Maga a terep extrém módon vizes, rengeteg az ideiglenes vízfolyás, kissebb nagyobb pocsolya.

Jómagam négy alkalommal kerestem fel a hegyeket. Első alkalommal a gerinc nyugati egyharmadát jártam be,a legmagasabb ponttal bezárólag, majd ugyanazon az úton visszatérve. Utóbb rá kellett jöjjek,mennyire szerencsés voltam akkor elsőre az időjárással; s bár  délután elkapott egy hatalmas zivatar,nagyrészt szép időm volt.
Másodszor társasággal mentünk,csak sétálni, a hegység nyugati lejtőiről a legnyugatibb csúcsra ( Temple Hill ) feljutottunk,onnan azonban az orkán erejű szél, és a minimális látótávolság miatt lentebb ereszkedtünk. Harmadszor ismét egyedül érkeztem, a Galtymore-ig terveztem eljutni,majd dél felé elhagyni a gerincet, de borzalmas idő fogadott: minimális látótávolság,őrjöngő szél,esővel spékelve. Ekkor mégis továbbmerészkedtem,a második csúcsig jutottam, (Lyracappul )ahonnan a vállalkozás értelmetlensége miatt ismét csak visszavonulót fújtam. Ez október végén volt,majd hosszú-hosszú szünet következett, másfelé jártam, 'tél' is volt, nagyon rövidek a nappalok, nem elég semmire szűk 8 óra világosság. Aztán a nappalok hosszabbodni kezdtek, a rengeteg munkától is torkig voltam már, menni kellett. Becsúszott végre egy szabadnap, meg a jóidő (értsd : nem esik az eső -ott és akkor ahol a reggel ér ). Menni kellett.
Már első alkalommal piszkálta a csőröm a Galtymore-tól keletre elnyúló-hullámzó, sok ismeretlen egyre laposodó hegy. Már akkor volt ötlet a teljes gerinc bejárására, amit sokáig dédelgettem.

Ezúttal azonban keletről indultam,Cahír kisvárosából, ismeretlen terepen,és a korábbi kiindulópontban, Mitchelstownban terveztem buszra szállni a nap végén. Ennek két oka volt, egyik egyszerűbb a másiknál.
1.,A nyugati gerincen már jártam,fáradtan is könnyű tájékozódni,hála a Falnak (lásd később),és a városba sötétben is betalálok,ismerem az utat.
2., Mitchelstownba fél órával később ér a busz,több időm lesz terepen.

Ezeken,és az időjáráson töprengtem,ahogy április 23-án reggel a Dublinba tartó busszal elhagytam Mitchelstownt,az erősen felhős ír ég alatt,és gyenge eső kezdte verni az ablakot... (folytatás következik)